Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem

Zdrowie

Szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących urologii w Krakowie? Skieruj się na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/

U szeregu pacjentów badanie u urologa powoduje zakłopotanie. Choroby, które bada urologia, postrzegane są jako bardzo intymne, co skutkuje tym, iż pacjenci, którzy spostrzegli u siebie alarmujące oznaki choroby, w wielu przypadkach odwlekają o wiele miesięcy badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednak może skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowego.

Nie lekceważ tych objawów! Sprawdź, kiedy trzeba zgłoś się do urologa

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne m.in. za usuwanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek, czy produkcję hormonów. Na choroby układu moczowego może wskazywać sporo różnorodnych symptomów, które często są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, że same miną. Na jakie więc objawy należy zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako bodziec do niezwłocznego udania się na konsultację z urologiem? Będą to przede wszystkim wszelkie zmiany powiązane z moczem, czyli jego ciemniejsza barwa, spienienie czy obecność w nim ropy albo krwi, ale również przerywany strumień moczu, ból albo pieczenie przy jego oddawaniu, nie kontrolowanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy mogą być także mniej wyraziste, przykładowo spuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze i ból w okolicy podbrzusza lub pleców. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, zatem panowie winni udać się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z podtrzymaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy gdy zauważą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Należy przy okazji podkreślić, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie zgłaszać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje urolog?

Pacjenci zwykle zapisują się do gabinetu urologa celem uzyskania porady dotyczącej wazektomii, wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu), jak również leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra czy też stulejki. Lekarze urolodzy na co dzień wykonują także sporo złożonych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]