Osiągnięcie współczesnej urologii – o biopsji fuzyjnej prostaty

Zdrowie

Kliknij w to miejsce jeżeli interesujesz się biopsją gruczołu krokowego.

Gruczoł krokowy, czyli prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wielkością i postacią orzech włoski. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym transferowana jest sperma. Kłopoty z prostatą zaczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak ważkie jest jej regularne badanie. Daje to możliwość zdiagnozowania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, a także odpowiednio wczesnego zauważenia alarmujących zmian rakowych. Należy podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można bagatelizować groźby jego prawdopodobnego rozwoju.

Kłopoty z erekcją i oddawaniem moczu – alarmujące symptomy

Mężczyźni po 45 roku życia powinni cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeżeli zauważyli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, takie jak ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, trudności ze wzwodem oraz wytryskiem, jak również krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć bezsporną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – co wypada wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym na ogół około 30 minut. Ponadto pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, toteż cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona zasadniczo bezbolesna. Uzyskane wycinki gruczołu są później sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi niska krzepliwość krwi, uczulenie na niektóre leki i korzystanie z rozrusznika serca. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]