Leczenie stożka rogówki – jak przebiega zabieg?

Zdrowie

Solidna porcja wiedzy o korekcie stożka rogówki. Sprawdź koniecznie!

Keratoconus, nazwany potocznie stożkiem rogówki, to przypadłość, która niezmiernie ogranicza codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może wywoływać kolejne schorzenia oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych lekarze potrafią jednak poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach towarzyszy innym chorobom oczu

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który silnie ogniskuje promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, lecz ma wiele receptorów bólu. W okolicy drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec odkształceniu polegającemu na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Jest to skutkiem nadwątlenia tkanki, która, według niektórych teorii, staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Pacjenci skarżą się także na podrażnienie oczu, niekiedy występuje też podwójne widzenie. Keratoconus niejednokrotnie współistnieje z innymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest korygowana przy użyciu okularów lub soczewek kontaktowych, z czasem jednak konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – metody cross linking i wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pośrednictwem wielu procedur medycznych. Dzisiaj najbardziej efektywną metodą na poprawę jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Najlepsze rezultaty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie miopii albo astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po jakimś czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie usuwa wadę wzroku.

Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]