Leczenie kanałowe – jak wybrać lekarza?

Zdrowie

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie natomiast, stosując odpowiednie narzędzia i – co najważniejsze – efektywne środki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować nam, że zabiegi będą w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane zawsze, kiedy rozwinie się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich narzędzi, dzięki którym stomatolog może dotrzeć do najgłębiej położonych partii zęba. Warto jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, nierzadko bardzo złożonych technologicznie sprzętów. Jakich?

Leczenie kanałowe – sprzęt

Obok narzędzi manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając niemal całkowicie ryzyko wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest również mierzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności ułatwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują także odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane skrócenie zabiegu i poprawienie samopoczucia pacjenta.

Bezpłatne leczenie kanałowe

Decydując się na leczenie kanałowe należy wiedzieć, że nie zawsze będzie ono refundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeśli będzie ono niezbędne, warto wybrać się do dentysty posługującego się nowoczesnymi akcesoriami i zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci mówią w internecie.