Kto musi wykonywać badania wysokościowe?

Usługi Zdrowie

Skieruj się tu, żeby zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała.

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości powyżej trzech metrów ponad gruntem bądź podłogą. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych branż. Jak przebiegają te badania?

Co sprawdzają badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami BHP musi odbywać się z uwzględnieniem odpowiednich akcesoriów, jest szczególnie niebezpieczna, w związku z tym badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może wiązać się z niebezpieczeństwem. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, narzekające na zaburzenia równowagi bądź mające kłopoty ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem kompleksowa diagnostyka z zakresu okulistyki, laryngologii (co ma związek z błędnikiem i równowagą) oraz neurologii. Badania wykonuje się poddając osobę badaną prostym testom przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. W czasie badań można też wykryć problemy do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach, poddanie się im ma więc szczególne znaczenie. Nie należy obawiać się, iż konieczne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, bo istnieje możliwość wykonania pełnej diagnostyki nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – termin ważności?

Badania wysokościowe należy wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, iż w toku wykonywania pracy stan zdrowia może się pogorszyć, a także, iż tak nakazuje prawo, badaniom wysokościowym trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy przekroczyły 50 lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im rokrocznie.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]