Botulinotoksyna, czyli botoks – czym jest i jak działa?
Toksyna botulinowa, w mowie potocznej zwana botoksem, to substancja białkowa wytwarzana przez pewien typ bakterii żyjących w warunkach beztlenowych, która ze względu na swoje właściwości używana jest w medycynie, przede wszystkim estetycznej. Jak więc wykorzystuje się tę egzotoksynę i czy jest to bezpieczne?
Botoks – stosowany w leczeniu odruchowego tarcia zębami i nadpotliwości
Botoks to jedna z silniejszych znanych neurotoksyn, której działanie polega na ograniczaniu impulsów wysyłanych pomiędzy mięśniami i komórkami nerwowymi. To dlatego jego konsumpcja (np. wraz z przeterminowaną żywnością) może być bardzo niebezpieczne, ponieważ w niektórych przypadkach prowadzi do niewydolności oddechowej. Niemniej jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, jaki powoduje botulinotoksyna, lekarze od 50 lat stosują do leczenia stanów chorobowych, w których stwierdza się zbytnie napięcie mięśniowe, np. przy trudnych kazusach zeza, kurczu twarzy czy przykurczach po udarze. Botox często wykorzystuje się również w leczeniu bruksizmu, to znaczy niekontrolowanego tarcia zębami, gdyż wstrzyknięcie tej neurotoksyny w wybrane miejsca zmniejsza napięcie mięśni szczęki, a w konsekwencji minimalizuje ryzyko pękania szkliwa i ścierania się zębów. Botulinotoksyna pomaga też osobom mających problemy z nadpotliwością – zaaplikowana w obszary, gdzie organizm produkuje nadmierną ilość potu, potrafi zablokować jego wydzielanie się nawet przez 6 miesięcy.
Botoks – zastosowanie w medycynie estetycznej
Przeciętny Polak najczęściej botoks asocjuje natomiast z zabiegami estetycznymi. I rzeczywiście, toksyna ta jest tu wykorzystywana w szerokim zakresie. Stosuje się ją w celu likwidacji zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg bezbolesny i szybki. Preparat botoksu wygładza skórę i rozluźnia mięśnie przyczyniające się do powstawania zmarszczek. To dlatego przede wszystkim wykorzystuje się go do usuwania tzw. “zmarszczki gniewu czy zmarszczek mimicznych pojawiających się w pobliżu oczu. Z pomocą botulinotoksyny można także zredukować nadmierny łojotok skóry na czole.
Nasze dane teleadresowe:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce
Mob.: +48 664-029-922
E-mail:
[email protected]