Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Kosztowności Zakupy

Dowiedz się więcej o obrączkach ślubnych Kraków.

Dla większości dzień ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy Państwa Młodych do końca życia, a oznaką ich oddania, miłości i lojalności są obrączki, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – cząstka obrzędu ślubu od XIII wieku

Z początku nie nie istniał podział na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, więc ich historia jest wspólna i sięga wiele wieków przed naszą erą. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się elementem obrzędu zaślubin. Niewielu wie jednak, że mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka stuleci później. Już wcześniej zdarzało się, iż wkładali pierścienie na dłoń jak odjeżdżali na wojnę, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się dopiero w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w Czechach, w Egipcie, w Szwecji albo w Meksyku, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz poszukuje obrączek ślubnych razem, niemniej jednak tradycja mówi, iż narzeczona nie powinna finansować ich kupna, bowiem jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – kiedyś z żelaza, dzisiaj ze złota lub platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej stonowaną stylistyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z różnorodnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale (jak żelazo lub mosiądz) symbolizujące moc miłości. Obecnie do ich sporządzenia używa się przede wszystkim platyny i złota, które są oznaką ufności w stosunku małżonka. Naturalnie, inkrustuje się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej kupowane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie i delikatne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch rodzajów złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą też nierzadko usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka lub ważny dla młodej pary cytat.

Nasze dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]