toczki do jazdy konnej, kask jeździecki, toczek do jazdy konnej

Toczki i kaski jeździeckie – z czego są wykonane?

Hobby i rekreacja Zakupy

Jazda konna należy do tych dziedzin sportu, w których zagrożenie upadkami jest szczególnie duże. A te, przez znaczną prędkość oraz wysokość, bywają naprawdę groźne. Na urazy narażona jest w szczególności głowa dżokeja, która bezwzględnie powinna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla entuzjastów jeździectwa dostępne są dwa typy zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski jeździeckie. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? Co należy wiedzieć któregoś z tych produktów?

Kask czy toczek jeździecki? Co lepsze?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszą jeździecką osłoną głowy. Jej krój był wzorem dla powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest z reguły wyprodukowany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie daje jednakże tak dobrej protekcji jak kask, przez co wskazany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niedużej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej wypada kask jeździecki, który jest używany przez wyczynowych sportowców i ma certyfikaty odpowiednich organizacji – w Polsce jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najistotniejszą kwestią przy doborze kasków jeździeckich jest bezpieczeństwo. Kask powinien posiadać odpowiednie certyfikaty, a także być perfekcyjnie dostosowany do kształtu głowy dżokeja lub umożliwiać regulację rozmiaru. Do kasku warto dokupić dodatki – w szczególności pokrowiec, który uprości jego przewożenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Wybierając kask jeździecki nie należy też iść na kompromis. Tym samym, jeżeli w naszej okolicy nie dostaniemy pasującego nam modelu, warto kupić go w sklepie internetowym.

Nasze dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]