orynnowanie dachu, rynny metalowe

Systemy rynnowe – istotna część konstrukcji dachu

Usługi branży budowlanej Zakupy

Systemy dachowe składają się z szeregu elementów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak montaż rynien. Co wobec tego winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie moduły je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do odpływu.

Rynny plastikowe, PCV albo metalowe – co kupić?

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wykonane z różnych surowców – głównie z metalu PCV. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego i tego, jak bardzo jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania powinno się zatem skonsultować z profesjonalistą.

Nasze dane teleadresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08