pierścionki zaręczynowe kraków

Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać? Tradycje i współczesne trendy

Kosztowności Zakupy

Gdy spotkasz kobietę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, w końcu podejmiesz decyzję o małżeństwie. Wcześniej jednak następuje ta długo wyczekiwany przez wiele pań moment – oświadczyny, na które będziesz potrzebował pierścionka zaręczynowego.

Pierścionek zaręczynowy – obyczaj od wielu wieków

Danie kobiecie w prezencie pierścienia to nader stary zwyczaj, sięgający przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścienie są w formie koła, które reprezentuje wieczność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na palcu serdecznym lewej ręki, zwanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wynika z wiary, że od tego palca prowadzi żyła wiodąca bezpośrednio do serca, określana jako “vena amoris”. Ogólnie uważa się, że to Grecy przywieźli do Europy obyczaj wręczania pierścionków zaręczynowych. Na początku wykonywano je z łodyg tataraku, ze skóry, a nawet kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, głównie żelaza. Drogocennymi pierścieniami ze srebra czy złota obdarowywano tylko wtedy, kiedy mężczyźni pragnęli zaprezentować swoją bezgraniczna ufność do wybranki. Współcześnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, złotem i drogimi kamieniami, jednakże surowce te w rzeczywistości szeroko stosuje się do ich sporządzania dopiero od kilku wieków, natomiast duży przyrost ich powodzenia daje się odnotować w XX w.

Złoto, drogie kamienie, a nawet drewno – nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Nie ulega wątpliwości, że wymarzona biżuteria zaręczynowa to platynowy pierścionek z dużym brylantem, jednak możliwości swobodnego łączenia rozmaitych metali oraz kamieni są szerokie. Oprócz diamentów wykorzystuje się szafir, topaz czy rubin. Część osób wybiera mniej drogocenne metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, jak również drewno, jednakże wciąż na rynku dominują pierścionki wytworzone z platyny i różnych typów złota (białego, różowego i żółtego).
Ile musi być warty pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało pogląd, iż mężczyzna musi zapłacić na niego minimum dwukrotność swojej wypłaty. Koszt pierścionka zależny jest od wielu elementów: liczby karatów, materiału, wykorzystanego kamienia czy designu, w związku z tym każdy odszuka elegancki, nietuzinkowy pierścionek w określonym budżecie. Miejmy jednakże na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim wyrazem miłości i zaangażowania, zatem jego wartość ma drugoplanowe znaczenie. Kluczowe jest to, czy spodoba się naszej narzeczonej.

Nasze dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]