łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Zagadnienia motoryzacyjne Zakupy

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak jednak modele łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Odróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi, wzorem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Różne są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają najczęściej stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]