Kantary – które są najwygodniejsze dla konia?

Hobby i rekreacja Zakupy

Chcesz kupić kantar dla konia? Kliknij tutaj.

Kantar jest pospolitą częścią uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, gdyż jedyną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska umożliwiającego kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Tym samym musi on być dopasowany do wielkości i zarysu głowy zwierzęcia, jak również nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem dobrać właściwy kantar? Na jakie jego właściwości wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar sznurkowy, a może podszywany?

W sprzedaży dostępne są różne typy kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane oraz sznurkowe. Te ostatnie, określane także halterami, są polecane z uwagi na sporą kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu może sprawować nad wierzchowcem. Dla konia znacznie bardziej wygodny jest jednak kantar taśmowy albo skórzany. Dużo większą wygodę zapewniają kantary podszywane – np. syntetycznym lub prawdziwym futrem, które da się ściągnąć celem wyczyszczenia. Taki kantar świetnie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów czy spacerów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla koni arabskich?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) został z kolei opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i pasują między innymi do koni huculskich, wielkopolskich, półkrwi arabskiej oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie belgijskie) i dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich).

Nasze dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]