Buty ochronne – nie narażaj stóp i nóg na poważne urazy

Bezpieczeństwo Zakupy

Chcesz zamówić buty z podnoskiem? Sprawdź https://globalhygiene.pl/obuwie-robocze/.

Mogłoby się wydawać, iż podczas pracy w fabryce przetwórstwa spożywczego, na budowie lub na linii produkcyjnej, kluczowe będzie zabezpieczenie rąk – w końcu to one są w największym stopniu zagrożone uszkodzeniem, ponieważ są głównym instrumentem pracy. Lecz równie potrzebna jest również osłona stóp, stąd w wielu sektorach przemysłu wymagane jest wyposażenie pracowników właściwych butów ochronnych.

Przed którymi czynnikami chroni obuwie ochronne?

Specyfika poniektórych profesji powoduje, że osoby, które się nimi zajmują, często narażone są na ciężkie rany nóg oraz stóp. Niebezpieczne wypadki przydarzają się także w fabrykach, w których warunki wykonywania pracy są raczej bezpieczne, zatem nie powinno się ignorować konieczności stosownej ochrony ciała zatrudnionych. W zależności od swoich specyficznych parametrów buty ochronne osłaniają przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, atmosferycznymi lub termicznymi. Na rynku dostępne są też buty ochronne elektrostatyczne, antystatyczne oraz osłaniające przed potencjalnym porażeniem prądem elektrycznym. Tak samo obuwie robocze, jak i ochronne, by otrzymać swoją nazwę, powinno być zgodne z określonymi normami i atestami. Wybierając kategoria butów ochronnych, które będą wymagane do bezpiecznej pracy na danym stanowisku, zatrudniający musi najpierw przeanalizować nie tylko te już występujące, ale i wszystkie prawdopodobne ryzyka z nim związane, a następnie zamówić obuwie, które zniweluje możliwość ciężkiego urazu stopy w każdym z tych wypadków.

O czym informują litery, które dostrzeżemy na różnych rodzajach obuwia ochronnego?

Obuwie ochronne dzielimy na 3 nadrzędne kategorie:
1. obuwie ochronne (oznaczone symbolem “P”, norma PN-EN ISO 20346, czyli buty z podnoskiem, które chronią palce kończyny w razie uderzenia z siłą do 100 J);
2. obuwie bezpieczne (oznaczone symbolem “S”, spełniające normę PN-EN ISO 20345, czyli buty z podnoskiemdobrze chroniące palce stopy nawet przed ciosem z siłą 200 J);
3. obuwie zawodowe (oznaczone symbolem “O”, norma PN-EN ISO 20347, czyli buty bez podnoska, które zabezpieczają kończynę dolną w umiarkowanym stopniu).

Jakie jeszcze znaki widnieją na obuwiu ochronnym i co one określają? Na przykład:
– symbol SRC – to ochrona przed poślizgiem na nawierzchni ceramicznej, jak również ze stali;
– symbol CR – to wytrzymałość na przecięcia;
– symbol HRO – to odporność podeszwy na styczność z gorącą nawierzchnią;
– symbol A – to obuwie antyelektrostatyczne
a to zaledwie kilka przykładów.

W asortymencie Global Food Hygiene, który jest polskim producentem obuwia ochronnego, znajduje się obuwie zawodowe oraz bezpieczne zarówno chroniące samą stopę (m.in. wysokie i niskie trzewiki w opcji z i bez podnoska kompozytowego lub komfortowe klapki piankowe, umożliwiające dobry przepływ powietrza), jak i kalosze piankowe, z gumy oraz z PCV, zabezpieczające nogę do wysokości kolana.

Nasze dane teleadresowe:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]