Banknoty kolekcjonerskie – ciekawe hobby z długą historią

Zakupy

Więcej o banknotach polskich kolekcjonerskich.

Kiedy mówimy o kolekcjonowaniu, jednym z najszybszych skojarzeń obok falerystyki czy filatelistyki jest numizmatyka. Jednak monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi interesują się zbieracze. W połowie XX wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i pozostałych papierowych środków płatniczych.

Banknoty – niosą ze sobą walory artystyczne oraz historyczne

Pierwowzory papierowych środków pieniężnych nie pojawiły się w Europie, lecz w Chinach. Pierwsza ich wersja, bliska w swoim zastosowaniu najbardziej do dzisiejszych weksli, pojawiła się około 2200 lat temu w czasie władzy Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Papierowe banknoty w formie w jakiej funkcjonują dzisiaj uformowały się zaś między VII a XII w. w czasie władzy Dynastii Tang i Dynastii Song. Stanowiły one ułatwienie dla kupców, gdyż zwalniały ich od konieczności przemieszczania się na duże odległości z dodatkowym balastem w postaci metalowych monet. Europejczycy pierwszy raz usłyszeli o papierowych środkach płatniczych z relacji słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Marco Polo, jednakże w państwach europejskich zaczęto korzystać z nich powszechnie między XVII a XVIII w. Z biegiem czasu tę metodę rozliczenia zobowiązań przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. gotówka jest zastępowana przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz żywsze zainteresowanie banknotami jako obiektami kolekcjonerskimi, gdyż nie tylko posiadają one wartość historyczną, ale też artystyczną – od wieków przecież budzą uznanie doskonałym wzornictwem.

Kto emituje banknoty kolekcjonerskie w Polsce?

Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo nimizmatyków, zbierają najczęściej banknoty obiegowe z przeróżnych państw świata. Są one stosunkowo łatwo dostępne, jednakże koszt ich zakupu bywa ogromny – wszystko zależne jest od roku ich druku i kondycji. Oddzielnym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, emitowane w ograniczonym nakładzie, z reguły w celu upamiętnienia wybitnych osób z kręgu polityki, nauki i kultury bądź znaczących wydarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Celebrują one między innymi 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Ojca Świętego (nominał 50 zł) czy 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich banknot 20 zł). Ciekawostką jest, że poza zachwycającą szatą graficzną, banknoty kolekcjonerskie posiadają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, między innymi znaki widoczne pod ultrafioletem, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i napisy widoczne tylko pod określonym kątem.

Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]