Fotele biurkowe – jak wybrać najlepsze?

Wyposażenie i urządzanie mieszkania

Po kilku godzinach spędzonym przed komputerem mogą nas boleć plecy. Szczególnie istotne rzecz jasna są ćwiczenia, jednak nawet to nie zadziała, kiedy przed biurkiem siedzimy na niewygodnym fotelu. Z tego względu nie możemy szukać oszczędności na fotelach biurowych – dają wszak gwarancję tego, iż kręgosłup będzie wypoczęty. Fotele biurkowe wpływają także na nastrój załogi – ich odpowiednie wybór owocuje wyższą efektywnością i podniesieniem produktywności pracowników. Jak więc wybierać fotele do biura? Jakimi skutkami grozi nieudolny dobór tego rodzaju krzeseł?

Fotele do komputera – pamiętaj o regulacji zagłówka oraz siedziska

W większych firmach niezmiernie ważna jest dowolność ustawienia ułożenia podłokietników, zagłówka i siedziska foteli wyznaczonych do pracy przy biurku. Trzeba wszak pamiętać, że będą na nich siadać pracownicy o zróżnicowanym wzroście – wyżsi mogą narzekać na ból pleców po 8 godzinach siedzenia na fotelach z niewysokim oparciem, niżsi z kolei na ból kończyn dolnych z powodu ich niewłaściwego ułożenia. Ważna jest dodatkowo równowaga danego fotela do biurka. Zapewni ją właściwa konstrukcja podstawy – najlepiej taka pięcioramienna. W czasie pracy przy komputerze przydatne będą także podłokietniki, bo znacznie ułatwią obsługę klawiatury, aczkolwiek są osoby, preferujące fotele biurowe bez nich. Z finansowego punktu widzenia wypada postawić na fotele, w których bez trudu da się zamienić kółka, które są często zużywającą się ich częścią.

Prawidłowo wyregulowane fotele biurowe to nie wszystko

Najczęstszymi schorzeniami wynikającymi z nieprawidłowego ułożenia ciała podczas pracy za biurkiem będą przede wszystkim dysfunkcje kręgosłupa – tak w części krzyżowej, jak i w okolicach łopatek. Należy poza tym wspomnieć, iż choroby mogą dotyczyć także dłoni – zwłaszcza przy niewłaściwej wysokości lub braku podłokietników. Miejmy także na uwadze, że nawet starannie ustawiony fotel nie zapewni jego użytkownikowi zachowania dobrego samopoczucia – siedzenie przy biurku należy regularnie przerywać na kilkuminutowe ćwiczenia.