W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

Usługi

Na http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/ zamówisz badania psychologiczne kierowców Kęty

Badania psychologiczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Są one bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak wyglądają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie urządzenia wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Testom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii D+E. Do testów podchodzą też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują widzenie przestrzenne

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. Najpierw osoby badane podchodzą do części testowej. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks, a także cechy osobowości czy sprawność intelektualna. Osoby badane muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, stereometr i aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na weryfikowaniu, w jaki sposób dana osoba radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]