Hydroizolacja ściany i płyty fundamentowej jest niezbędna

Usługi Usługi branży budowlanej

Zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć przenikająca mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się negatywnie na zdrowiu mieszkańców.

Kto wykona izolację fundamentów?

Projektując budowę obiektu, należy zostawić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale także w przywracaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich błędów unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w danej sytuacji. Wszak wykorzystanie adekwatnych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Ważna jest również dogłębna analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można zweryfikować czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda szybko wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się ryzyko podtopień lub gleba jest na tyle spoista, iż po deszczu fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich osłony przed wilgocią wykorzystuje się odmienne metody. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budynki tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nałożyć ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zatrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów też wypada zlecić profesjonalistom, gdyż kardynalnym błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) bądź zastosowanie ich tanich zamienników, nie mających analogicznych własności wodochronnych. Niepoprawne ukończenie prac czy zastosowanie materiałów niedobranych do stopnia obciążenia wilgotnością może powodować, iż będzie ona nieskuteczna.