Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Usługi

Skieruj się w to miejsce jeżeli chcesz zlecić badania kierowców Bielsko Biała

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz autobusów. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji w myśl prawa powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]