System bankowy SWIFT – co to?

Usługi z zakresu finansów

Na flobo.io znajdziesz więcej szczegółów o systemie SWIFT.

Pomimo, że praktycznie rzecz biorąc każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, dużo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Ale system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów sprawnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Z systemu SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny funkcjonujący obecnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Polsce funkcjonują także z systemów: SEPA, SORBNET oraz Express Elixir.Na świecie wykorzystywane są też przeróżne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na terenie danego państwa.

Czym zatem wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się także nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT największych banków, działających w Naszym kraju.

– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]