Faktoring – dlaczego warto?

Usługi z zakresu finansów

Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych aktualnie usług finansowych. Jest skierowany w szczególności do przedsiębiorstw, które stosują opóźnione czasy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie kontrahentów do bezzwłocznego spłacenia zobowiązań. Oprócz tego jest to również idealne wyjście dla firm potrzebujących kolejnych form pokrycia kosztów wiążących się z ich działalnością. Na czym więc opiera się faktoring? Dlaczego jest tak skuteczny? O jakich rzeczach powinny pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się możliwych problemów wiążących się z faktoringiem?

Zasady faktoringu dla biznesu

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest w szczególności z wykupieniem należności przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości okazuje się on fuzją różnych typów usług, a cesja należności jest tylko jego częścią. Opiera się on na cesji zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) przejmuje należności od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Poza tym potwierdza, że ma zapewnić mu także inne usługi, czyli pomoc w windykacji nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rozliczeń oraz doradztwo finansowe. Na charakter umów faktoringowych w naszym kraju rzutują przepisy prawa spółek handlowych, a także prawa cywilnego.

Doradca powie, który faktoring będzie najlepszy

Oferty poszczególnych banków zapewniających faktoring są czasem bardzo zróżnicowane. By uniknąć błędów, których skutkiem mogą okazać się poważne problemy, musimy starannie przeanalizować wszystkie z nich. Potrzebne będą wówczas odpowiednie umiejętności, których nierzadko zwyczajnie nie posiadamy. Z tego powodu wybór oferty powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, jak znaleźć bank, jaki zapewni nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie dodatkowy wydatek, ale zazwyczaj okazuje się, iż dzięki niemu unikniemy zawarcia nieopłacalnej umowy.