Czy warto lokować wolne środki w sztabki srebra?
Od lat wiadomo, iż inwestycja w kruszce jest doskonałą strategią lokowania pieniędzy, która z czasem przynosi wymierny zysk. Najpopularniejszym aktualnie metalem inwestycyjnym jest niewątpliwie złoto, jednak w ostatnich latach srebro przestało być traktowane wyłącznie jako metal przemysłowy i znów jest modne pośród coraz szerszej grupy inwestorów, zarówno tych ze sporym, jak i skromniejszym portfelem.
Czy opłaca się inwestować kapitał w srebrne sztabki?
Srebro występuje w złożach 17 razy częściej od złota, trzeba jednak zaakcentować, że jego wartość w stosunku do wartości złota nie odzwierciedla tej zależności i zawsze jest zauważalnie niższa. Nabycie srebra jest jednakże doskonałą propozycją dla osób, które chcą zdywersyfikować swój portfel, a które nie posiadają środków pozwalających na nabycie sporych ilości złota. Wypada jednakże wiedzieć, iż z uwagi na swoje właściwości, srebro znajduje szerokie zastosowanie w rozmaitych branżach przemysłu co powoduje, że jego cena jest bardziej narażona na kłopoty pojawiające się w gospodarce. Łatwo to skądinąd zobaczyć studiując historię jego ceny z ostatnich 20-25 lat. Z tego również powodu lokata pieniędzy w srebro obciążona jest większym ryzykiem niepowodzenia, tym samym rekomendowana jest inwestorom świadomym prognozowanej i aktualnej sytuacji na rynku kruszców. Można jednak przewidywać, iż zapotrzebowanie na srebro stale będzie się utrzymywało, a wraz z galopującym rozkwitem medycyny, fotowoltaiki czy elektroniki, w których srebro jest na co dzień używane, a także nieprzerwanej popularności biżuterii srebrnej, prawdopodobnie jego wartość będzie systematycznie się podnosić.
Sztabka srebra – kupić małą czy dużą?
Tak ja złoto, sztabki srebra odlewane jest w rozmaitych wagach, co pomaga ukształtowanie portfela, pozwalającego sprzedaż w zależności od potrzeb małych lub dużych jego ilości. Te najdrobniejsze, a zatem także w zasięgu finansowym przeciętnego Polaka, to sztabki o wadze uncji trojańskiejczyli (31,1 g) oraz 50 g i 100 g. Niewątpliwie, gdy zamówimy sztabkę o większym ciężarze, tak naprawdę zapłacimy za kruszec taniej, powinno się jednakże mieć na uwadze, iż nie można podzielić sztabki i w przypadku konieczności jej odsprzedaży musimy znaleźć kupca, który weźmie ją w całości. Zatem jeśli sztabki srebra mają być dodatkowo zabezpieczeniem na “czarną godzinę”, warto zdecydować się na nabycie sztabek o różnych wagach, żeby móc w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle srebra, ile rzeczywiście potrzeba. Drugą opcją jest także inwestycja w względnie droższy srebrny combibar, to znaczy scalone sztabki srebra o wadze 1 g dające się łatwo rozłączyć. Wadą zakupu srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest to, że – w przeciwieństwie do złota – jego sprzedaż oraz kupno obciążone są VAT-em.
Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]