Bieżący kurs franka szwajcarskiego znajdziesz w kantorach online

Usługi z zakresu finansów

Więcej o kursie franka.

O franku szwajcarskim większość Polaków wie niedużo, tak naprawdę tylko to, że jest to ta waluta, w której dziesiątki tysięcy naszych rodaków wzięło niegdyś kredyty, które dziś ciężko im spłacić. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest dość ciekawa.

Frank szwajcarski – zaliczany do najważniejszych walut dzisiejszego świata

Rzecz jasna, frank szwajcarski to narodowa waluta Szwajcarii, jednak jest to również obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak japoński jen, dolar oraz euro, frank szwajcarski jest uważany za jedną z głównych walut dzisiejszego świata. Niemniej jednak nie była to pierwsza waluta, która pojawiła się w obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się dopiero w XIX wieku i zastąpił liczne lokalne waluty, które wcześniej były wybijane w poszczególnych kantonach. Przez prawie dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją ogromną stabilnością, unikając między innymi destabilizacji w czasach kryzysów gospodarczych i dyplomatycznych, jakie miały miejsce w XX oraz XXI w. Niewiele osób wie, że frank szwajcarski nazywany jest jedną z najładniejszych walut na świecie. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się oszałamiającą kolorystyką i niecodzienną wertykalną orientacją. Na frankach umieszczono osobistości z obszaru kultury (np. Le Corbusiera, Jacoba Burckhardta czy Sophie Taeuber-Arp), a nie jak zwykle bywa – wizerunki królów, wojskowych lub działaczy politycznych. Natomiast motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są przyroda, kula ziemska i nauka.

Aktualny kurs franka szwajcarskiego – te dane uzyskasz na stronach kantorów

Frank szwajcarski bezustannie cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów, jednak jego kurs monitorują też bacznie osoby z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. By sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy zaglądać na stronę kantorów online, gdzie notowania tej waluty aktualizowane są w co kilka sekund. Tu można również prześledzić wahania wartości franka w wybranym okresie. Jest to opcja pomocna inwestorom planującym swoje następne kroki, jak również frankowiczom oczekującym na najlepszy moment, aby przewalutować walutę przed spłatą kolejnej raty zadłużenia.