sklejka Peri, sklejka szalunkowa Kraków

Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Usługi branży budowlanej

Deski szalunkowe to kluczowy komponent instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wykonane z innego surowca, jednak zwykle używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować obiekty z murami wykonanego z tego materiału. Szalunki znajdują również zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Kiedyś w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednak były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Dlatego dziś wykorzystywana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – z reguły z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji stosuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny częstokroć wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Spółki budowlane mają z reguły swoją sklejkę szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich elementów szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma oferuje też wynajem innych elementów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]