Projekty domów energooszczędnych – czym jest dom energooszczędny?

Usługi branży budowlanej

Projekty domów energooszczędnych. Skieruj się na http://barteksitarski.pl/projekty.html, aby skorzystać z pomocy specjalisty

Od pewnego czasu bardzo dużo uwagi poświęca się zagadnieniu oszczędzania energii. Bardzo dobrze wiemy już, że wiele źródeł energii jest zaliczanych jest do nieodnawialnych, co nakłada na nas konieczność ograniczenia ich zużycia. Z kolei ograniczone zużycie energii zawsze oznacza niższe rachunki. To z tego powodu pojawiła się idea domów energooszczędnych, które obecnie cieszą się wielką popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy budynek może zostać uznany za energooszczędny?

Znaczącą cechą w przypadku domów energooszczędnych jest wielkość – im dom ma mniejsze rozmiary, tym mniejsze będą straty ciepła. Z jakiego powodu tak się dzieje? Wszystko wynika z powierzchni przegród, które musi pokonać ciepło. Jeżeli zależy nam na tym, by wydatki na ogrzewanie nie przyprawiały nas o ból głowy, koniecznie należy postawić na dom o dość niewielkiej powierzchni. Nie można jednocześnie zapominać, że powierzchnia przegród zależy również od tego, jaki kształt ma bryła domu. I w tym wypadku zasada jest bardzo prosta – im bardziej zwarty kształt ma bryła domu, tym mniejsze są straty ciepła. Wpływ na energooszczędność domu mają także okna. W domach określanych jako energooszczędne nie należy montować bardzo dużych tafli, które ciągną się od podłogi aż pod sam sufitu. Okna są bowiem w każdym przypadku potencjalnymi punktami, przez które dochodzi do strat ciepła. Takie duże okna można wykorzystywać tylko od strony południowej, która jest silnie nasłoneczniona. Niedopuszczalne jest w domach energooszczędnych wykorzystywanie dużych okien od strony północnej. Osoby, które nie zamierzają jednak rezygnować z wielkich okien, powinny postawić na te, których średni parametr przenikania ciepła ma dużo niższą wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy wybudowane z drewna zapewniają ograniczone zużycie energii?

Domy wykonane z drewna też mogą być domami energooszczędnymi. Wszystko uzależnione jest wszak od omówionych powyżej elementów. Decydując się na właściwy rozmiar, zwartą bryłę budynku i prawidłowo dobrane okna, można być pewnym, że straty ciepła nie będą duże.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]