Okna skrzynkowe znów popularne

Usługi branży budowlanej

Dalsze informacje o oknach skrzynkowych

Okna skrzynkowe utożsamiamy zwłaszcza z zabytkowymi budynkami. Często zauważyć je możemy w zabytkowych kamienicach, starych domkach lub pałacach. Dziś są one wytwarzane przede wszystkim z myślą o montażu w takich budynkach, gdyż użycie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Należy przy tym zauważyć, iż z uwagi na ich względy estetyczne coraz chętniej zakładane są również we współczesnych obiektach. Tym bardziej, że obecne wersje są równie funkcjonalne, co okna wykonane starymi sposobami. Jak więc prezentują się okna skrzynkowe? Z jakich surowców są wytwarzane?

Budowa okien skrzynkowych

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest pusta przestrzeń. Jest to swego rodzaju izolator, który chroni pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w wiekowych obiektach nierzadko podzielone są na czworo części – te u góry, mniejsze skrzydła są otwierane oddzielnie i przed laty były wykorzystywane do wietrzenia pomieszczeń. Taka konstrukcja szczególnie dobrze zda egzamin w budynkach zabytkowych – między innymi chatach drewnianych.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe typy, powinny być zrobione z właściwego drewna. Dotąd najczęściej wybierano sosnę oraz modrzew, ale ostatnimi czasy ich producenci stosują również drewno egzotyczne. Drewna takie jak przykładowo meranti okazują się bowiem dużo bardziej wytrzymałe na wpływ wody, powietrza oraz ekstremalnych mrozów.

Nasze dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]