Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Usługi branży budowlanej

Szalunki Kraków kupisz na sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Przeważnie stosuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtedy są one konieczne do tego, aby nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się także w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie otworów na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je nabyć.

Szalunki z drewna, metalu lub sklejki

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ czy też desek drewnianych, którą można wykorzystać powtórnie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – wielu wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również zestawiać dwa albo trzy materiały. Zwykle jednakże wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję spajają łączniki, narożniki, belki i głowice ze aluminium bądź stali.

Wypożyczenie szalunków – kiedy warto?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących wznieść jeden obiekt i brygad, które zwykle oferują inne usługi. Zakup wszelkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]