
Dlaczego izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest ważna
Fundamenty to podstawa każdej nieruchomości. Już w trakcie projektowania budynku trzeba zadbać o to, aby dom był wytrzymały. Znakomite właściwości wykazuje izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Zobaczmy więc dlaczego trzeba ją zastosować.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – chroń podstawę budynku przed naturalną wilgocią
Czynniki środowiskowe mocno oddziałują na strukturę budynku. Szkodliwe następstwa przynosi zwłaszcza działanie wód gruntowych, co może prowadzić do wyziębiania konstrukcji. Mokre fundamenty sprawiają, że spada współczynnik izolacji termicznej, a co za tym idzie – wzrastają koszty ogrzewania. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów stanowi najpopularniejszą metodą hydroizolacji, która pomaga nieruchomość przed niszczącym oddziaływaniem wilgoci oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Wykorzystuje się ją zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Fundamenty osłania się za pomocą rozmaitych metod izolacji. Ciężką izolację wykorzystuje się w skrajnych przypadkach, gdy woda wywiera ciśnienie hydrostatyczne na budynek. Natomiast znacznie częściej używana jest lekka izolacja, która pomoże zabezpieczyć ściany przed wodą opadową.
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów – zaprawy hydroizolacyjne i emulsje silikonowe
Wyróżniamy wiele technik izolacji – na zewnątrz i od wewnątrz. Wykorzystuje się do tego przeróżne elementy budowlane, takie jak tzw. lepiki, folie kubełkowe, zaprawy hydroizolacyjne oraz emulsje silikonowe. Trzeba podkreślić, że fachowa izolacja przeciwwilgociowa fundamentów opiera się na zrobieniu osobnych planów dla najważniejszych miejsc jak przykładowo: kąty, krawędzie i zespojenie murów. Dlatego prace najlepiej zlecić fachowcom o ustalonej pozycji na rynku – tylko wówczas zyskamy pewność, że nieruchomość jest właściwie zakonserwowana przed oddziaływaniem wody.