Food pairing – dla miłośników kulinarnych wrażeń

Kształcenie Żywność

Po więcej szczegółów o food pairing skieruj się tutaj.

Mimo, iż przywykliśmy do tradycyjnych kombinacji smaków, nie oznacza to, iż parowanie ze sobą potraw, które na pozór zupełnie do siebie nie pasują, nie może przynieść intrygujących i, co najważniejsze, pysznych rezultatów. Przekonujemy się o tym coraz częściej. Ogromne oddziaływanie na nasz smak miało bezsprzecznie otwarcie się na obce zwyczaje kulinarne, a także możliwość zakupu nieosiągalnych dotąd w naszym kraju produktów. Dzięki temu chociażby połączenie mięsa z egzotycznych owocami rzadko już dziwi. Osoby, które zasmakowały w tych niespotykanych fuzjach aromatów często rozpoczynają swoje eksperymenty i samodzielnie poszukują jeszcze bardziej dziwnych połączeń. By te jednak przyniosły wyczekiwane wyniki, powinno się przedtem wyposażyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – doświadczaj nowych smaków

Jeśli chcemy, aby nasze kulinarne przygody istotnie stały się powodem ekscytacji oraz pozwalały odnaleźć nowe smakowe przyjemności, trzeba działać zgodnie z regułami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są zaledwie wskazówkami, o których nie należy zapominać, żeby smaki wiążą się w nieprzeciętną, a jednak zgodną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak nazywa się się umiejętność mieszania ze sobą smaków, które ogólnie uważane są za kategorycznie od siebie różne. Wszelkie zasady food pairingu są jednakże bardzo przemyślane i poparte głęboką wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą przede wszystkim proporcji konkretnych substancji w używanych produktach. Food pairing dotyczy nie tylko jedzenia, ale również napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na wyczuciu oraz dużej wyobraźni

Do eksperymentów z food pairingiem wymagane są instynkt i spora fantazja, jednak to nie one okazują się najistotniejsze. O wiele bardziej jest istotna znajomość zawartości różnych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak łączą się one z innymi składnikami. Zatem trafną decyzją będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez wykwalifikowanego szefa kuchni – szczególnie, że przekazanie podstawowej wiedzy trwa zazwyczaj kilkanaście godzin.

Nasze dane teleadresowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]