5 minerałów odkrytych dopiero w XX wieku

Baza porad Kosztowności

O rubinach, szmaragdach czy ametystach słyszał każdy z nas, a biżuteria z tymi kamieniami szlachetnymi zdobiła dekolt niejednej królowej na przestrzeni setek lat. Mimo tego, że minerały interesują nas od dawna, nasza piękna ziemia nadal kryje tajemnice i nadal można odnaleźć minerał, którego do tej pory jeszcze nikt nie opisał. Sprawdźmy, jakie minerały odkryto dopiero w XX wieku.

Musgravit

Mówi się o nim, że jest rzadszy od diamentu. Po raz pierwszy znaleziono go w 1967 roku w Południowej Australii, ale okazuje się, że niewielkie złoża znajdują się również na Madagaskarze i na Antarktydzie. Musgravit występuje w formie bardzo niewielkich kryształków, dlatego na tyle duży minerał, by można było go oszlifować i wykorzystać jako kamień jubilerki, to prawdziwa rzadkość. Tak naprawdę, na całym świecie, do 2005 roku istniało jedynie 8 takich kamieni.

Więcej o tym minerale oraz jego zdjęcia znajdziecie na stronie GIA (Gemological Institute of America Inc) – gia.edu/gems-gemology/spring-2013-gemnews-musgravite-from-myanmar

Poudretteite (pudreteit)

Rzadki minerał, który odkryto dopiero w 1987 roku, a tak naprawdę opisano i włączono w listę minerałów w 2003 roku, czyli dopiero w XXI wieku! Minerał odnaleziono w Kanadzie na terenie należącym do rodziny Poudrette (stąd nazwa). Ze względu na to, że występuje tak rzadko, jest jednym z najdroższych minerałów (ponad 3000$ za karat). Jest też minerałem delikatnym i kruchym. Ma zaledwie 5 na skali twardości Mohsa. Jego dość nietypowa, różowawa barwa i duża transparentność sprawiają, że odpowiednio oszlifowany wygląda bardzo pięknie. Niestety większość z nas nigdy go na żywo nie ujrzy.

Zdjęcia minerału możecie obejrzeć na stronie Smithsonian Institute – geogallery.si.edu/10002759/poudretteite

Aleksandryt

Odkryty w Rosji, w górach Uralu w początkach XX wieku. Później znaleziono go również na Sri Lance i w innych regionach świata. Ma wyjątkową właściwość zmiany koloru w zależności od kąta padania światła i typu oświetlenia – np. światło słoneczne, sztuczne (od zielonego po purpurowy i fioletowy).

Ciekawy niebiesko-zielonkawy minerał, odkryty w 1902 roku na Madagaskarze. Nazwany na cześć francuskiego podróżnika Alfreda Grandidiera, który mocno przyczynił się do poznania tej wyspy. Kosztuje oszałamiające 20.000$ za karat. Występuje w solach aluminium i ma dość skomplikowany kształt niezwykły, nie w pełni transparentny kolor.

Więcej o tym minerale na stronie GIA – gia.edu/gems-gemology/fall-2016-new-deposit-gem-quality-grandidierite-madagascar

Bixbite – czerwony beryl

Nazywany bywa również czerwonym szmaragdem. Występuje jedynie w USA w okolicach Nowego Meksyku i Utah. Odkryty w 1904 roku należy do najdroższych minerałów. W zależności od czystości minerału, jego cena dochodzi nawet do 10.000$ za karat. Podobny do rubinu, ale występujący aż 8000 razy rzadziej!

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/ciekawostki/5-mineralow-odkrytych-dopiero-w-xx-wieku/