Za co odpowiedzialny jest węzeł optyczny?

Instalacje przemysłowe

Kup węzeł optyczny na telmor.pl

Współczesne sieci komputerowe niemal za każdym razem wykonuje się z zastosowaniem światłowodów. Jest to skutkiem wyjątkowych właściwości światłowodu – prędkości transmisji informacji i nieznacznych zniekształceń. Jak wiadomo, instalacje tego typu nie mogłyby istnieć bez odpowiednich podzespołów umożliwiających przekaz danych i późniejsze kodowanie. By zamontować taką instalację niezbędne są takie części jak nadajniki optyczne czy multiswitche, a także węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla działania każdej instalacji – pozwalają bowiem na zmianę sygnału optycznego na elektryczny i przez to zapewnienie dostępu do sieci końcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie zalety musi posiadać dobry węzeł optyczny?

Jak działa węzeł optyczny?

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, by przesłać sygnał elektryczny. Warto przy tym dodać, iż jego funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może poza tym działać odwrotnie. Pasmo, na jakim najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od paru mHz do nawet jednego GHz. Do poprawnego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna jest także właściwa osłona, zabezpieczająca wrażliwe elementy w środku węzła przed kurzem, wilgocią oraz pozostałymi czynnikami – zwykle wykonana ze stali.

Parametry węzła optycznego

O tym, czy dany węzeł optyczny jest odpowiedni, świadczą określone parametry. Najważniejsze będą częstotliwości działania urządzenia i poziom sygnału – od tego zależna jest wszak ilość końcowych odbiorców, do których dotrze informacje. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na zużycie energii – w dużej mierze rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Chcąc uniknąć problemów przy serwisowaniu instalacji, dobrze także przetestować metody kalibracji węzła – dobrze, jeśli umożliwia wygodną modyfikację wartości parametrów.

Nasze dane teleadresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]