Serwonapędy

Instalacje przemysłowe

Serwonapędy to typ silników, które oprócz wytwarzania mocy, służą również do pozycjonowania osi. Spotyka się je przede wszystkim w zastosowaniach, w których najważniejsza jest stuprocentowa precyzja – pod tym względem są o wiele wydajniejsze niż tradycyjne napędy.

Serwonapędy – jak to jest zrobione?

Główną częścią takich silników jest silnik zasilany elektrycznie, który wprawia w ruch cały układ. Na efektywność serwonapędu największy wpływ ma sterownik, z użyciem którego można ustalić położenie osi. istotną częścią serwonapędów jest także moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ powinien tworzyć hermetyczną całość oraz być wykonany z materiałów zapewniających jego dużą wydajność.

Jak sterować serwonapędami?

Dla użytkowników serwosilników największe znaczenie ma łatwe sterowanie. Z tego powodu większość ich wytwórców dba o to, by ich serwonapędy mogły być kontrolowane z poziomu komputera – często proponują systemy graficzne, z którymi sprawniejsze staje się kontrolowanie serwonapędów i tworzenie wykresów ich pracy.

Serwonapędy – przykładowe zastosowania

Serwonapędy często używane są we wtryskarkachpozwalają bowiem na precyzyjne określenie położenia ich podzespołów. Używa się ich również w zakładach, w których ważne jest dokładne nawinięcie materiału na rolkę. Wykorzystuje się je w dużych wiertarkach oraz instalacjach służących przestawianiu produktów na składnicach.