Home office – jak zorganizować sobie pracę w domu?

Baza porad

Jak dotąd praca zdalna była dodatkiem do pracy w biurze. Zwykle była po prostu formą benefitu dla pracownika. W trakcie utrzymującej się od wielu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już codziennością. Ale nie każdy umie poradzić sobie z tym trybem pracy. Kluczem jest odpowiednia organizacja. Poznaj kilka metod organizacji pracy zdalnej.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, wiele korporacji postanowiło przenieść na systemem home office. Dla części pracowników, którzy nie mieli dotychczas doświadczenia z takim trybem pracy, skuteczna organizacja czasu wydaje się nie lada wyzwaniem, bowiem zmusza ich do zastosowania paru nowych reguł.

Jak stworzyć ergonomiczne miejsce do pracy w mieszkaniu?

Najpierw należy wyznaczyć sobie optymalne miejsce do pracy. Idealnym rozwiązaniem jest gabinet przeznaczony tylko do niej. Lecz nie w każdym domu jest to wykonalne. Czasami mamy jedynie kilka metrów kwadratowych przestrzeni na postawienie biurka bądź stolik i to również się sprawdzi. Ważne jest jednak to, aby strefa pracy była oddzielona od strefy osobistej. Obowiązkowo należy też zadbać o oświetlenie, aby w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanio zorganizować miejsce do pracy? Jeśli nie masz w domu odpowiedniego biurka czy krzesła to warto rozważyć jego kupno od znajomych czy też przejrzeć regionalne ogłoszenia o sprzedaży na Facebooku.

Praktyczne planowanie trybu pracy

Podczas pracy poza biurem ważna jest samodyscyplina i sumienność w wykonywaniu obowiązków. Powinniśmy działać tak samo, jak podczas pracy w biurze. Gdy nasze godziny pracy nie są z góry ustalone, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najskuteczniej. Trzeba pamiętać, by w ciągu godzin pracy nie wykonywać domowych obowiązków. Najlepszą metodą na skupienie się na pracy jest wyłączenie notyfikacji z mediów społecznościowych i stosowanie metody Pomodoro, która polega 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową odstępem pomiędzy następnymi czynnościami.

Dress code a praca zdalna

Dzień przesiedziany w dresie mimo, że zdaje się być fajnym pomysłem, może mieć niekorzystny wpływ na nasze zaangażowanie. Casualowy ubiór może być tak wygodny, że będzie powodować rozleniwienie. Żeby temu uniemożliwić warto zadbać o swoją prezencję, w szczególności jeżeli w godzinach pracy odbywają się konsultacje przez internet. Poczujemy się wtedy pewniej.

Podtrzymanie relacji pomiędzy współpracownikami

W przypadku systemu pracy na zdalną znikają rytuały biurowe jak poranne rozmowa przy kawie, wspólny dojazd bądź wyjście podczas przerwy obiadowej. Do utrzymania dobrych stosunków ze współpracownikami warto użyć popularnych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności porozmawiania jednocześnie z większą grupą pracowników, lepszym rozwiązaniem będzie zebranie online przez Skype, Zoom albo Google Meet. Jeśli odczuwamy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z przyjaciółmi z pracy też tematów osobistych. W home office niesłychanie ważne jest znalezienie odpowiedniego komfortu psychicznego, szczególnie kiedy nieczęsto widujemy się z innymi znajomymi.